Yönelim

by

YÖNELİM

yönelim2Ne midir “yönelim”? Oryantasyon kelimesinin Türkçesi dir. Bulunduğu ortam ile zaman, yer ve kişisel ilişkileri ayarlamada bireysel kapasite anlamına gelir.

Patika kampına gönüllü geldiğinizde ilk 1-2 hatta 3 gününüz “yönelim” le geçer.  Size yönelimi kimin ne zaman vereceği belli olmaz o yüzden daima tetikte olun. Biri başlar biri biter. Öbürü bitmez, diğeri yarım kalabilir. Dert etmeyin ve sakın söylenmeyin sonunda hepsinin ne kadar faydalı olacağını göreceksiniz. Bu bilgileri ilerleyen günlerde geri dönüp hatırlama ihtiyacı hissedeceksiniz. Burada gerçekten güzel yönelim verildiğini düşünüyorum. Bunca koşuşturmanın arasında bu detaylarla ilgilendikleri ve böyle bir yönelim paketi tasarlayıp uyguladıkları için “patikalıgiller” e teşekkür ederim.

Yönelim paketi 2 ana öğeden oluşuyor; yer ve kişisel ilişkiler. Ortamı zamanla kendi kendinize algılamanız tercih edilmiş ara ara siz ihtiyaç duydukça bu konuda yönelim veriyorlar ya da onlar ihtiyacınız olduğunu hissettiğinde. Aynı şekilde zaman kavramı üzerinde de kesin veya keskin bir yönelim yok. Herkes kendi ritminde çalışabiliyor; ahengi bozmadığınız sürece.

Yönelim verilen konular şöyle;

  1. Bahçeler (avakado düzlüğü, kozalak, harup gibi)
  2. Taş yapılar

2.1   Pompak (garaj ve çalışma odası) ve kuralları,

2.2   Kozalak (mutfak) ve kuralları

2.3   Kışlık depo (ilerde bir 2 odalı bir kulübe olacak)

2.4   Taş bina

  1. Aletler                                     yönelim1
  2. Atık yönetimi
  3. MFS (sulama) sistemi
  4. Kişiler

Taş bina hepsi denize bakan yan yana dizilmiş altı odadan oluşuyor.  Tuvaletleri ayrı mutfakları ortak tasarlanmış bu odaların çok ilginç isimleri de var; Tepsi, Balık, Şömine, Orta, Ahtapot, Çarıklı, ve Neyirlenk gibi. Odaların dışarıdan bağımsız girişleri olduğu gibi içerden odalar arası mutfağa açılan ara bağlantı kapıları da mevcut.

Her şey çok ince düşünülmüş. Benim favorim ve âşık olduğum yapı; Mutfak oldu. Kuralları ile tasarımıyla tek kelime ile kusursuz ve hayal gibi. İçinde yok yok. Her şey var!  Yemek yapmayı sevmeyen insanın dahi yemek yapası gelebilir! Önünüzde yeşil, mavi ve lacivert dans ederken, ılık ılık yasemin kokusu yemek kokusuna karışırken saatin nasıl geçtiğini anlamıyor bile insan!

Duygu ERTURAN, 19.07.2009

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: