GERÇEK BİR TEMİZ SU HAREKETİ: BELU SU

by

İngiltere’nin ilk karbon-nötr şişelenmiş içme suyunu sağlayan Belu, geniş birbelu-2 yelpazeden kişi ve kurumların desteğini alarak 2003te kurulmuş bir şirket.

İngiltere’nin Shropshire ve Black Mountains bölgelerinden oldukça iyi kalitede elde ettikleri kaynak suyunu petrol bazlı bir ürün yerine mısır nişastasından üretilen 500ml Poly Laktik Asit (PLA) şişeler ile ambalajlıyorlar. Sağlığa ve çevreye zararsız olan PLA şişe çöp haline geldiğinde doğada 12 hafta içerisinde tamamen çözünüyor. Ancak şişenin kapağı için henüz bir çözüm bulamamışlar bu yüzden plastik kapağın geri-dönüştürülmesi gerekiyor.

Toplanan tüm çöpün içinde %7 (İngiltere’de) yer kaplayan PET şişeler doğada çözünemedikleri gibi antimon, bisfenol ve ambalaja esnekliğini veren phthalates gibi zehirleri salmaktadırlar. Bu maddelerden antimonun laboratuar ortamında fareler üzerinde yapılan deneylerde karaciğer, dalak ve tiroid’e zarar verdiği görülmüştür. Bisfenolun fare embriyolarında beyin gelişimini engellediği ve phthalates’in östrojeni taklit ederek cinsiyet hormonlarını etkilediği biliniyor.

belu1 Mısırdan şişe yapmak insan ve çevre sağlığına  olumlu etkileri haricinde karbon salımları nedeniyle petrol türevli hammaddelere oranla küresel iklim değişikliğine daha az sebep oluyor.Ayrıca aynı nedenden dolayı Belu, sularının kilometrelerce

uzaklarda deniz aşırı yerlerde değil sadece İngiltere’de satıyor.

Bir ürünün çevreye etkisini en aza indirmenin ötesinde, firmaların ürünlerinin arkasında durabilecek politikalar geliştirmeleri, sürdürülebilirlik konusunu ne kadar samimiyetle ele aldıklarını ortaya koyuyor.

Örneğin Belu firması kârı şöyle tanımlıyor: “Satışlarımızdan, şişe yapmak için, şirket için ve karbon salımlarımızı sıfırlamak için gerekli olan giderleri çıkartıyoruz. Kalan net kârımız oluyor”. Kârının tümünü İngiltere ve gelişmekte olan ülkelerdeki temiz su projelerini desteklemek için kullanıyor. İngilteredeki nehirlerin temizlenmesi için çalışıyor, öğrencilerle birlikte okullarının çevresindeki akarsuları temizliyor. Karbon-nötr olabilmek için rüzgar enerjisine yatırım yapıyorlar, yenilenebilir temiz enerji projelerine destek veriyorlar.   belu-6pack-plus-single-bio

Tarım alanlarının insan nüfusunu karşılama oranına bakıldığında biyolojik esaslı hammaddelerin yakıt, ambalaj vb olarak değerlendirilmesi birçok coğrafya için sorunları beraberinde getirmekte. Belu sadece İngiltere’de ürettiği, 100 günde büyüyen mısırı hammadde olarak kullanıyor. Yine de öncelikli olarak içilebilir musluk suyunun en iyi seçenek olduğunu söylüyor ve ekliyor; eğer temiz bir su kaynağının hemen yanında yaşamıyorsanız!

Küresel düşünen, yerel hareket eden Belu herkesin temiz suya erişebilmesini istiyor. Aslında mısırdan su şişesi yapmaları sadece bir sonuç. Satışlarını artırmak için “Yeşil” etiketi kullanan firmaların ürettiği “çevreci” ürünlere oranla sürdürülebilirlik kavramının içselleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan ürünler ve servisler büyük bir politikanın, bütüncül bakışın eseri olarak daha sağlam durmaktalar.

Bir Ürün Bir Yorum – Tuna Özçuhadar belu_anasayfaweb sitesi için resme tıklayınız


%d blogcu bunu beğendi: