YAŞAMI ÇOĞALTANLAR

by

Bazı projeler var ki kunduz un yaptığı gibi yaşam çoğaltmak üzere kurgulanıyor kendiliğinden…

Örneğin üniversitedeyken ev arkadaşlarımdan biri yolunu çok uzatarak bir kitapçıya gidip bir başkasına kitap hediye almıştı. Ben ise hiç ama hiç anlamamıştım durup dururken niye hediye olayını yaratıp birde taa uzaklarda bir kitapçıya gittiğini, yakınlarda bir sürü alışveriş merkezlerinde kitaplar ve binbir çeşit hediye yığılıyken.

Buradaki amacı o değer verdiği, “belli değerleri” savunan kitapçıyı yaşatmaktı. Bununla kalmayıp herkesi gereksinmesi olsun olmasın buradan kitap almaya teşvik eden bir ağ oluşturmuştu. Çözümlerinden biri de yasadığımız mahallede bir emeklinin evini kütüphane olarak kullanmak ve toplanan paralarla her ay kitap almaktı. En son bıraktığımda her hafta iki saatini kitapçıda çalışarak içerden de destek vermeye çalışıyordu cep harçlığı karşılığında.

Konuya geri dönersem; organik pazarların desteklenmesi, daha da önemlisi şehirlerde sağlıklı beslenmeye önem veren kişilerin desteklenmesi gerekiyor.  Organik pazarların en büyük şikayeti ürünlerine yeterince talebin olmayışı ve yediklerinin hikayesini hiç önemsemeden, nerden/nasıl geldiğini sorgulamayan bir zihniyetle alışveriş yapılıyor olunması. Bebekleri sağlıklı beslensin diye alışveriş yapanlar sebzeyi/meyveyi üretenleri de beslemeyi düşünmüyorlar sanırım.

“Community supported aggriculture”,  “bilinçli alışveriş”, “kapıya organik ürün gelmesi”, “yerelde organik pazarlar” gibi bir sürü kavramı buraya taşıyıp buradan yerleşim alanlarında bu duyarlı, kendi aralarında haberleşen, belki de örgütlü grubu oluşturmak gerekiyor.

Bu konu sürdürülebilir yaşamın pencerelerinden biri ve belki de günlük hayatımızda en çabuk hayatımıza geçireceğimiz eylemlerden biri..

Acaba bu yönde atılabilecek somut adımlar neler olabilir..

Erol B. Scott – erolbenjamin@yahoo.com

Not: Erol B. Scott hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: