Patika'da Ağustos Hikayeleri

by

Proje Çalışmaları

Proje Çalışmaları

Her ayın gündeminde bir sürü konu var. Patika için Ağustos demek “kamp” ların en yoğunlaştığı ay demek. İnsan ve organizasyon yoğunluğunun dışında Patika’nın başka konuları da var. Hem zaten doğanın takvimi de yazın sonu, sonbaharın başıyla birlikte uzunca bir iş listesi koyar önünüze: tarhanalar, konserveler, reçeller, kurutulacak sebzeler.

Deniz Yücel gibi bebeklerin ve çocukların yüzebilecekleri minik bir havuzun yapımına başladık ve kabası Aziz, Gülnur, ve Ali Haydar’ın destekleriyle nerdeyse bitti. Melisalar ve ekinezyalar küçük saksılarında çok büyüdüler ve artık toprağa geçecekler. Natali ve Begüm ü bekliyorlar gelsinler de bizi diksinler diye. Elif Gündüzyeli ve Juuda geçen yıllarda Tuna’nın taa tepelerde boyadığı su tanklarını ve siyaha boyanması gereken her şeyi boyadılar. Pazar sabahı proje toplantısına da kelebekler vadisinde geçirdikleri güzel bi geceden sonra koşa koşa yetiştiler.

Geçen yıl bu zamanlar tarhana yapmıştık ama bu yıl yeterince tarhanamız olduğu için yapmıyoruz. Aslında geçen yıl domates turşusu da yapmıştık, bu yıl kurutacağız sadece. Domates soru ve salçayı seneye ağustosta yapacağız.
Bu yıl değişiklik olsun diye reyhanlardan makarna sosu PESTO yapacağız. Tarifi gelecek hikayesi ile birlikte, şehirdeki arkadaşlar da yapabilsinler diye…

Adaçayları, melisaları, kekikleri, naneleri, biberiyeleri kurutup paketliyoruz.
Şeftali ağaçlarımızdaki şeftalilerimizi reçel mi yapsak, konserve mi diye düşünüyoruz. Aslında şeftaliden bir sos yapmayı öğrendik oda olabilir. Tatlı sosa türk mutfağı pek alışık değil ama biz çok sevdik.

Keciboynuzu Ufalama

Keciboynuzu Ufalama

Sanırım bu ayın en önemli konusu Keçiboynuzu Pekmezi. Saatlerce tek tek parçalanan keçiboynuzlarından, saatlerce kaynadıktan sonra iki gıdım pekmez çıkıyor olması bayağı caydırıcı gözükse de, keçiboynuzunun onca yararını bilince Aziz hiç yüksünmeden bu işi sonunda kadar götürdü. Hatta dün akşam 14 saatlik kaynatma maratonundan sonra 3. postanın miktarını daha az tutmaya karar verdik. 5. posta sonunda da bir sürü keçiboynuzu pekmezimiz olacak.

Bu ay ekşi mayadan ekmek yapma denemeleri çok iyi sonuç verdi, önce Tutku’nun nohut mayasını denedik, sonra da başka bir ekşi maya tarifi denedik ve içimiz daha da rahat artık mayamız da doğal olduğu için. Sonuç da gayet iyi, ekmek sofraya gelir gelmez silip süpürüyoruz.

Ağustosun sonuyla birlikte de bağ bozumu başladı ve üzümlerin çeşidine göre ekim ortasına kadar devam edeceğiz… Şimdilik kalecik karası ve hamburg misketlerden yaptığız şaraplar ilk fermantasyona başladılar. Sırada nevazer, merlot ve margaz var…

Melisaların dikimi

Melisaların dikimi

Sonbaharın getirdiği yepyeni şeyleri karşılıyoruz şimdi. Salatalıklar, fasulyeler yeniden mahsul vermeye doğru büyüyorlar. Ekilecek bir sürü bitki sırada: maydanoz, dereotu, roka, marul, bezelye, havuç, pırasa, bakla, havuç, ıspanak, bezelye, soğan, patates, sarımsak brokoli… Lahana ve karnabaharı da denedik ama iyi sonuç alamadık. Dikilebilecekleri zamanı gelince dikilmek üzere yerleri hazırlanacak şimdi.

Kocaman yaz ayımız bir çırpıda geçiverdi yine. Hem toprak bereketini esirgemedi bizden, hem de gelen giden Patika dostları bereketlendirdi toprağı ve içimizi… Sağlıcakla kalın…


%d blogcu bunu beğendi: