Permakültür Dumanlı Dağ’da…

by
Herkes işbaşında...

Herkes işbaşında...

Fethiye’deki Permakültür çalıştayından sonra şimdi İzmir Menemen’de bir başka Permakültür olayı var. Steve Reed eşliğinde 19 kişilik bu ekip, terk edilmiş bir köyde hem Permakültür kursu alıyor hem de orayı yaşanabilir hale getirmeye çalışıyor. Köyde yalnızca 3 hane yaşıyor. 55 yaşındaki Halit, İmece Evinin Eko-köy projesinin en büyük yerel destekçisi. Su işinden, çatı işlerine kadar pek çok konuda destek olmaya çalışıyor.

İmece evini davet eden, Dutlar köyüne daha önce yerleşmiş olan Cemal, Steve ve beni getirirken tüm köyün hikayesini anlattı. Yolda gelirken ilk defa yaşayan su arıtma sistemi gördüm.

Dün katılımcıları ağırlayacak 3 evin hazırlanması tam son dakikada, bir avuç insanla ve büyük bir heyecanla tamamlandı. Güzel bir akşam yemeğiyle gelenlere günün hikayeleri anlatıldı.

Köydeki diğer insanlar 70 yaşın üstündeler ve bizim hareketliliğimizle heyecanlanıp sık sık ziyaretimize gelip, duvar, bahçe, sıva işleri konusunda fikir veriyorlar.

Kursun ilk gününde, tasarımı bahçecilikten daha çok seven Steve permakültür tasarımında kendisi için önemli bir noktayı vurguladı. Bizlerin aday tasarımcılar olarak,  incelediğimiz alanlardaki unsurların arasında ilişki kurmamız ve bunu yaparken de doğayı örnek almamız gerektiği idi. Bir başka nokta da bizler çözüm arayışı içindeyken karşımıza yüzlerce çözüm çıkabiliyor. Ama permakültür yaklaşımı yani permakültür “etik” leri, kuralları, prensipleri hangi teknikleri seçeceğimizi belirliyor olacaktır.

Çingene çadırları tasarlamayı seven Steve ağaç dikmek yerine ormanı tasarlayarak, doğada olduğu gibi bereketi yaratan ve bunu dağıtan sistemler kuran bir yaklaşımı bize aktardı.

Sabah kalkıp dağdan güneşi yogayla selamlayanlardan, 60 yaşında (10 Kasımda doğum günü) çatıyı tamir edenlere kadar bir sürü güzel insanla beraber olmak çok güzel.Geçen Nisanda da Türkiye’ye gelen Steve Reed Türkiye’de permakültürü yaymak için üzerine düşeni yapmak istediğini söylüyor. 4-13 Nisan 2010 da yine Permakültür kursu verecek olan Steve Reed sık sık Türkiye’de olacağını söylüyor.

Kursun fotoğraflarını zamanla albüme koyacağım. Şimdilik dağdan yayınımız bu kadar:))

Erol B. Scott, erolbenjamin@yahoo.com

Not: Erol B. Scott hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


%d blogcu bunu beğendi: