Topraktan aldığımızı toprağa vermek

by
Kompost Yapımı Eğitimi

Kompost Yapımı Eğitimi

Çok uzun zamandır tüm kaynaklarımızı tüm acımasızlığımızla sömürüyoruz. Burada en çok dikkatimizin çekildiği nokta çöp üretmemiz olmakla beraber aslında toprakta aldıklarımızı nasıl toprağa yeniden kazandırabiliriz buna kafa yormamız gerekiyor. Ta tasarım aşamasinda (bu blogta bununla ilgili yazılar var) doğaya en kısa zamanda geri dönecek şekilde çevremizde sistemleri yeniden yapılandırmamız ve tasarımlarımızı ona göre yapmamız gerekiyor.

Aşağıdaki linkte bir haber bulacaksınız, keyifle okuduk biz. Konu Yeni Zellanda’da bir ailenin az atık çıkartmaya çalışmalarını anlatıyor. Elimizde Yeni Zelanda’nın çöpleri, çöplere karşı verdikleri mücadele ve bireysel çabaları ile ilgili bilgiler, hikayeler mevcut. Bu sadece örneklerden bir tanesi… keşke bizim de böyle hikayelerimiz olsa, darısı başımıza!

Ne güzel, ne gerçekçi hedefler koyarak yola çıkılmış. Bu arada Yeni Zelanda hükümeti yıllardır okullara giderek verdiğimiz çevre bilinci seminerlerinde; hiç olmazsa okullarda temel prensip olsun diye yaygınlaştırmaya çalıştığımız “Sıfır Atık” prensiplerini ülke olarak kabul etmiş ve uygulamaya başlamış durumda. Bizim ülke olarak bunu kabul etmemiz uzak bir ihtimal olarak görünse de ailecek, evcek, şirketçe bu prensipleri kabul edip uygulamaya başlamamız o kadar kolay aslında. Türkiye’de de artık Permaculture, kompost, sıfır atık, beşikten beşiğe tasarım tabirleri eskiye oranla daha çok duyulmaya başladı nihayet. Birçok eğitime ve bu konularla ilgili girişimlere rastlamak mümkün. Toprağı zenginleştirmek, organik materyal oranını arttırmak için kullanıdığımız tekniklerinden biri olan kompost yapımını şehirde nasıl uygulayacağımız sorusunu, yoga hocası ve permaculture konusuyla yoğun olarak ilgilenen Andrew Ziont harika bir video ile, basit ve net olarak cevaplamış. Aşağıdaki linke tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler ve uygulamalar dileriz…

http://cihangiryoga.com/?video_id=5892223#videos

Yeni Zellanda’da her hafta 22 milyon plastik poşet kullanılıyor. Bunların her biri çöp arazilerini ya da okyanusları boyluyor. Doğada yok olmaları ise 500 yıl sürüyor.
Haber için tıklayın:

http://www.ntvmsnbc.com/id/24996568
Permakültür, kompost yapımı, topragi zenginleştirme gibi konularda fikir danışmak isterseniz bize yazın:
patikafaralya@yahoo.com


%d blogcu bunu beğendi: