Patika’dan Mektup

by

Pek çoğumuz yaşamakla kalmayıp dünya için çevremizdeki sosyal yaşam için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yaşadığımız her an çevremize etkilerimiz var. Bunu kendimizi tanıyarak, farkında olarak, bilerek yapabilmek için bazen bulunduğumuz ortamların dışına çıkabilmek gerekiyor. Kendimize ve içide yaşadığımız ortamlara başka bir gözle bakabilmek bize çok şeyler kazandırabiliyor.  Eğer çevremizde bir şeyleri değiştirmek istiyorsak, ya da olan bitenle sağlıklı bir şekilde var olmak istiyorsak, bizim de sürekli dönüşmemiz, değişmemiz gerekebiliyor.

Gittikçe hızlanan, gittikçe kişisel alanlarımızın sınırlarının zorlandığı yaşam mücadelemizde, kendi istediğimiz yolculukları yapmakta zorlanıyor olabiliriz. Hepimizin seçtiği bir yaşam yolu, bir “patika” sı var. Zaman zaman bu “patika” lar başkalarının “patika” sıyla kesişip beraber yolculuk yaptığımız oluyor ve sonrada yollarımız ayrılıyor.

Yıllar önce bunları düşünürken, örgütlü bir sosyal yapının ne kadar güçlü olduğunu hep unutulduğunu fark ettim. Birbirimizin yolculuklarına nasıl yardımcı olabiliriz?  Bilgilerimizi, yaşanmışlıkları, üzüntüleri, mutlulukları, heyecanlarımızı nasıl paylaşabiliriz? Yakaladığımız güzellikleri, bizi geliştiren motivasyonları nasıl bir ağ oluşturup hep beraber paylaşabiliriz?  Bu sorulardan yola çıkarak bir yaşam alanı, bir deneyim merkezi, bir paylaşım ağı oluşturmayı planladım.

Dostların yardımıyla hayallerimiz gerçek oldu.  \”Permaculture\” teknikleriyle tasarlanan, güne yoga egzersizleriyle paylaştığımız, bahçemizde organik meyve ve sebzeler yetiştirdiğimiz, çocuklu ailelerle beraber olmaya can attığımız, yemeklerimizi, evde yapılmış şaraplarımızı sunduğumuz bir yaşam alanımız var.

Çocuk kamplarından, yoga ve dans kamplarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Patika, başka ekolojik çiftliklere de, sivil oluşumlara da, paylaşım ağlarına da destek vermektedir.

Patika, yalnızca bir mekan adı olmakla kalmayıp, bir paylaşım ağının da adı. Tüketim çılgınlığının, dostluklardan emeğe kadar her şeyi tükettiği günümüzde başka bir yaşamın var olduğunun tohumlarını ulaşabildiğimiz her yere serpiştirmeye çalışıyoruz tüm patika yolcuları olarak. Bir birimize ne kadar destek olabilirsek, halının dokunmasında olduğu gibi, her ilmiğe ne kadar özenirsek, o kadar kendimizi ve ilişkilerimizi sağlıklı var edebilme şansını yakalamış olacağız.

Erol B. Scott, erolbenjamin@yahoo.com

Not: Erol B. Scott hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


%d blogcu bunu beğendi: