Mayıs Kokuları

by

Nisan ve Mayıs ayları Patika’nın en yoğun olduğu dönemlerden biri. Hem yaz aktivitlerine hazırlandığımız hem gelen gidenlerimizin olduğu hem de bitki dünyasının en hareketli olduğu dönem. Bazen çalışmaktan güneşin
batışını kaçırsam bile mayısla beraber gelen renkleri ve kokuları hiç kaçırmadım bu sefer. Özellikle kokular.. Morsalkımdan hanımeline, domatesten melisaya, ıtırdan yasemine bir sürü koku.. zamanla koku duyum köreldiği için
daha bi özeniyorum kokuları ciğerime ciğerime cekmeye…

DenizYücel Ela’yı yolcu ederken

Baharla gelen el ele tutuşmalar da başka bir heyecan.. toprağa uzandıkça kokularını tattıkça insanın aşkı canlanıyor çevremizdeki tüm değerlere… Tüm bu değerleri acaba gelecek kuşaklara nasıl aktarabiliriz oluşturuduğumuz patika gibi “bahçeler”le…

Buraların güzelliklerini imrenesiniz diye değil.. bu dünyanın varlığını hissederek daha bi güçlü olasınız diye paylaşıyorum.
İstanbul’dan birkaç gün kalıp sağlığımın yerinde olduğunu hissedince daha bi yaşamın tadını çıkartmalıyım diye düşünüyorum. Benim için yaşamın tadını çıkarmak paylaşmaktan geçiyor. Dut havuzunun içinde yüzerken her biriniz için dutları yiyorum. Tabii dutlar ye ye bitmez.. ondan her gün dut şurubu içiyoruz..:) bir süre sonra pekmez yapacağız ve bu yılda ilk defa pestil deneyeceğiz.

Mayısın enginarları, naneleri, fasülyeleri, yeşillikleri, dutları … hasat edilip değerlendirilirken.:–)) Bu arada gözüm kabak, patlican, salatalık, domates gibi yaz sebzelerinde  ne zaman olacaklar diye.. bahçenin konuları çok..

Tüm bu olayların içinde ters gidenler de var.  Aletlerin bozulması, organizasyonlarda yeterince yoğun çalışılmaması, şaraplardan birinin bozulmuş olması gibi..

Günler uzadıkça sabah yogalarının keyfide daha artıyor. Bu hafta “PATİKA – Yoga Center” diye bir tabela asacağız. Hem gelenlere bi işaret olsun hem de galiba bu yöre bir yoga merkezine dönüşecek çünkü Kabak mahallesine bir çok yoga ile ilgilenen insanlar geliyor böylece yoga festivalleri olması için adımlar atılmış olsun.

Bu dönem gelemezseniz bile bi ses verin sizlerden bir şeyler duymak güç veriyor. Hem bi şeyler yapmak yetmiyor bunların paylaşılarak çoğaltılması başkalarına ışık olması için çabalamak gerektiğine inanıyorum, çırpınmam ondandır.

Çocuklu ailelerle olan kampımıza sanat ağırlıklı hazırlanıyoruz. “Permaculture Design Course & Yoga” kampından bayağı bir
ilham ve enerji aldık. Geçmiş yıllarda yaptığımız deneyimlerle gelecek kuşaklara nasıl bir tasarımla ekolojiyi ön planda tutan yeni kamplar nasıl yapabiliriz buna bakıyor olacağız.

Etkinliklerin takvimine bakmak isterseniz.. https://patikayolculari.wordpress.com/etkinlikler/

İğde kokusu öyle güçlü ki.. bahçeyi gün doğumuyla dolaşırken
üstüme sindi benimle her yere gidiyor..

Bu yörenin tüm kokularını tüm heycanlarını, tüm
güzelliklerini rüzgarlarla sizden yana gönderiyoruz..

Kucak dolusu sevgiler, erol b. scott

www.erolbenjamin.blogspot.com


%d blogcu bunu beğendi: