Doğal Doğum Öncüleri Patika’da!

by

“Annelik doğada  yaşamak gibidir”:

Doğal Doğum Öncüleri Patika’da! 

İçsel enerjinin, sağlığın ve ‘doğanın’ merkezi Patika, hayatımızın belki de en önemli anı olan “doğum” ve hayat enerjimizin ana kaynağı olan doğanın bir araya geldiği “Doğal Doğum, Reiki, Homeopati ve Refleksoloji” kampını açılmış enerji kanalları, atılan bolca kahkaha ve içilen türk kahveleri eşliğinde bitirmiş bulunmakta. 2007’de Ebe Asude Oflaz tarafından kurulan İstanbul / Beşiktaş merkezli Hamile Okulu’nun doğal bir ortamdaki ilk eğitim aktivitesi olan ve “Doğal Doğum Doğal Kalmalı” sloganı ile düzenlenen bu kampa ev sahipliği yapmış olmaktan Patika ailesi olarak çok gururluyuz.

Denizli, Adana, Kayseri, İstanbul, Muğla, Antalya gibi türkiye’nin değişik şehir ve hastanelerinden gelerek Patika’da buluşan ebeler 7 gün boyunca sabahları yoga, reiki, homeopati ve refleksoloji tekniklerinin annelerin doğal doğum yapmalarına yardımcı olacak inceliklerini üzerine eğitim aldı.

Pakistanlı homeopati uzmanı Dr. Muhammed Shafi, 7 yıldır Türkiye’de Refleksoloji eğitimi veren Almanya doğumlu Tatiana Rottenberg ve aynı zamanda Reiki eğitmeni olan Asude Ebe tarafından verilen derslerde bir araya gelen hem deneyimli hem de yeni mezun genç kuşak ebeler, tamamlayıcı tıp yöntemlerinin doğal doğum sürecindeki faydalarını hem teorik olarak öğrenip, pratik olarak uyguladılar. “Normal doğum annenin doğasına kodlanmıştır. Gereksiz sezaryanlar ile anne-çocuk sağlığı markete dönüşmemeli”  diyen Asude Ebe bu projenin ortaya çıkış macerasını şöyle anlatıyor:  “Ben anneliği doğada, doğanın zorluklarını ile birlikte yaşamaya benzetiyorum. Sizi içine çeken ve kendi şartlarına uymaya zorlayan bir şey annelik, tıpkı doğa gibi. Bu yüzden bu eğitimi özellikle Patika gibi her şeyi ile doğanın bir parçası olan bir mekanda yapmayı seçtik. Biz annenin doğasında Doğum sürecini medikal yardım olmadan geçirebilecek fiziksel ve ruhsal enerjinin var olduğuna inandığımız için yaptığımız eğitimlerde ‘en az medikal müdahaleli’ doğumun yöntemlerin arıyoruz. Bunu da en güzel yapabileceğimiz yer doğanın kendisi. Katılımcı ebeler aldıkları eğitim sonrası homeopati gibi yöntemleri hamilelik ve doğum sırasında kullanan Türkiye’nin öncü gruplarından biri olacak.”  Sabah yogasında yapılan özel hareketler ile ‘hamilelik, yaşam enerjisi ve vücut’ konusunda da taze bir keşife çıkan genç ve deneyimli ebeler dersler aralarında verilen molalarda  başlarından geçen ilginç doğal doğum anılarını türk kahveleri eşliğinde paylaşarak Patika’nın paylaşımcı ve  katılımcı ortamına çok güzel bir renk kattılar.

Homeopati, Reiki ve Refleksoloji nedir?

1755 yılında Almanya’da doğan tıp doktoru Christian Friedrich Samuel Hahnemann tarafından “Benzerinin ilacı benzeridir (similia similibus curentur)” anlayışından yola çıkılarak oluşturulan Homeopati semptomlar yerine hastanın kendisini iyileştirmeye odaklı bir alternatif tıp yöntemidir. Homeopatik tedavide, bitki, hayvan ve minerallerden elde edilen maddelerin seyreltilmesi ile oluşturulan ilaçlar vücudun doğal iyileşme gücünü tetiklemeyi amaçlar. “Rei” (Her şeyde var olan) ve “Ki” (ruhsal yaşam enerjisi) kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan reiki ise bedende meydana gelen enerji dengesizliklerini ve negatif enerji bloklarını çözerek ruhsal, bedensel ve fiziksel iyileşmeye odaklı bir pratiktir. Refleksolojiye göre ise insan ayağında her bir organa denk gelen belirli basınç noktaları mevcuttur ve bu noktalara belirli tekniklerle basınç uygulanması ile vücutta eşitli elektrokimyasal mesajlar oluşur ve bu mesajlar nöronların yardımı ile ilgili organı uyarır. Bu yöntemin özellikle panik atak ve depresyon tedavisinde tamamlayıcı etkisi olduğuna inanılır.

patika habercisi:)

patikafaralya@yahoo.com


%d blogcu bunu beğendi: