Elementlerin Simyası (Eylül 2012)

by

Elementlerin Simyası–Yoga, Ayurveda ve Daoism’ın kadim bilgileği ile gençleşin ve yenilenin.
5 Günlük İnziva ve Atölye, 5-9 Eylül, 2012 @ Patika, Fethiye

Fiyat: 350TL (+ konaklama)

Yoga, Ayurveda ve Çin Tıbbı, sağlık, denge ve Ben bilgisini sağlamayı ve sürdürmeyi amaçlayan kadim enerji bilimi sistemleridir. Hepsinin merkezinde, doğa ve insanoğlu arasında temel bir ilişki olduğu fikri vardır. Evrendeki her şey enerjiden (prana / qi veya shakti) oluşur ve enerji, soyut olan ruhdan somut olan bedene kadar yaradılışın farklı tabakalarını beş element aracılığıyla yaratır. Elementler, üç büyük prensip olarak bilinen hareket, dönüşüm ve yapı veya bedende Vata, Pitta ve Kapha tarafından yönetilir. Bunlar durağan değildir, günün biyoritmine, mevsimlere, yediğimiz yiyeceklere ve duygusal deneyimlerimize bağlı olarak sürekli değişmektedir.

Yaşamımız bütünüyle, bize her düzeyde işlevselliğimizi kazandıran, canlılık, his ve farkındalığı bahşeden prana/qi yada Shakti’ye bağlıdır. Prana, tüm yaradılışı, doğum ve ölüm süreçlerini, karmanın açılımı ve etkilerini ve akıl, duygular ve hislerin hareketlerini yönetir. Eğer sağlıklı ve mutluysak, bunun sebebi pranamızın yeterli ve akışının ahenk içinde olmasıdır; pranamız zayıf veya akışı ahenksiz ise, mutsuz oluruz ve sağlığımız bozulur.

Bu 5 günlük atölye deneyiminde, kadim beş büyük element ve prana kavramlarını inceleyeceğiz. Gerçekten simyevi bir metodla onları nasıl geliştireceğimizi öğreneceğiz – AyurYoga, Qi Gong, Ayurvedik beslenme ve Tantrik meditasyon pratikleriyle– yalnız sağlığımızı, dengemizi ve zindeliğimizi geri kazanmak için değil, aynı zamanda doğayla ve etrafımızdaki dünyayla yepyeni bir ilişki ve bağ kurmak için.

Çarşamba: VARIŞ
17.00-19.00 Hoşgeldiniz Konuşması: Prana/çi’nin temel kavramlarına, enerji beden, elementler & organlar’a giriş.
19.30 Akşam Yemeği
20.30 Sosyalleşme

Perşembe: TOPRAK / SU (Koku / Tat)
7.00-9.00 AyurYoga: Toprak / Su pratiği
10.00-12.30 Temeller—Sankhya Felsefesi, Elementler, Gunalar
13.00 Öğle Yemeği
17.00-19.00 İçe dönük aromaterapi
19.30 Aksam Yemeği
20.30 Film: Ayurveda–The Art of Being.

Cuma: ATEŞ/AĞAÇ (Görü)
7-9.00 AyurYoga: Ateş Pratiği
10-12.30 Eğitim: Ateş; Agni-Sindirim Alevi;
13.00 Öğle Yemeği
17-19.00 Yürüyüş ve Elementlerin idrakı meditasyonu
19.00 Agni Hotra – Vedik Ateş Seremonisi (Günbatımı)
20.00 Akşam Yemeği

Cumartesi: HAVA / ETER (Ses / Dokunma)
7.00-9.00 AyurYoga: Hava / eter + pranayama / meditasyon
10-13.00 Eğitim: Hava, eter; yiyeceklerde prana
13.00 Öğle Yemeği
17-19.00 Prana/qi’yi geliştirmek; kendi kendine meridyen terapisi
19.30 Akşam Yemeği

Pazar
7.00-9.00 AyurYoga
10-12.00 Kapanış & Soru – CevapAtölye Süresince Seçmeli:

Dr. Onur Aydınoğlu ile 14:00-17:00 arası Bireysel Özel Meridyen Terapisi Seansları (60 dk. 90TL) Lütfen önceden yerinizi ayırtın.

TAKIMIMIZ

Ulli Allmendinger, MSc Ayurveda, RYT (Yoga Alliance), Ayurvedik yemek yapma, Ayurvedik beslenme ve AyurYoga Terapisi tutkunu bir Ayurvedik danışman, fitoterapist ve yoga terapistidir.

Ayurveda öğrenimini, 2003 yılından beri Amerika ve Hindistan’da Dr. Subhash Ranade, Dr. Avinash Lele, Dr. Robert Svoboda ve  Dr. Vasant Lad gibi ünlü öğretmenler ile sürdürmüştür. Ulli, New Mexico’daki Ayurveda Enstitüsü’nde Dr. Lad’ın iki senelik programını bitirmesinin yanında, Ayurvedik Bilimler üzerine yüksek lisans öğretimini de Florida’daki IVHU’da tamamlamıştır. Bunların yanı sıra, Hindistan’ın Udupi kentinde bulunan SDM Ayurveda Koleji’nin toksikoloji bölüm başkanı Dr. G. Shrinivasa Acharya ile İleri Seviye Ayurvedik Bitkisel Tedavi ve Panchakarma eğitimini de sürdürmüştür.

Ulli, 2001’den bu yana büyük bir özveriyle Yoga çalışmalarını devam ettirmektedir. New York’ta, yoga türlerinden, sırasıyla Ashtanga, Hatha, ve Yin’e   yoğunlaştıktan sonra 2007’de ilk yoga eğitmenliğiyle ilgili öğrenimini, Washington eyaletinin Seattle kentinde 8 Limbs Yoga Merkezi’nde tamamlamıştır. Son olarak, AyurYoga eğitimini, Ayur Yoga’nın  Amerika’daki öncülerinden olan Betheyla ve Chitra Giauque ile bizzat çalışarak tamamlamıştır. Ulli, AyurYoga’da kendi benliğiyle son derece uyuşan bir sistem bulmuştur.  Bulduğu tüm disiplinler birbirleriyle sinerjik uyum ve tamamlayıcı özellikler gösterir ve bütünsel bir yaklaşım oluştururlar.

New York’ta başarılı bir gazetecilik hayatını geride bırakmasına rağmen düzenli olarak, Light On Ayurveda Journal (LOAJ) gibi Ayurveda ile ilgili yayınlara katkıda bulunmaktadır. Sattva, Ayurvedic Energy Snacks for Body & Soul isimli yemek kitabını yayınlamıştır. Kişiye özel hayat tarzı, diyet ve bitkisel şifa danışmanlığı yapmasının yanı sıra, AyurYoga terapisi, Ayurvedik beslenme ve yemek yapımı üzerine Heal İstanbul’da seminerler de vermektedir. Daha fazla bilgi almak için www.healistanbul.com.

Dr. Onur Aydınoğlu, DAOM

Dr. Onur Aydınoğlu, Geleneksel Çin Tıbbı eğitimini, ABD’nin Washington eyaleti, Seattle şehrinde bulunan, Bastyr University’de aldı.  Toplam 6 yıl süren eğitim sürecinde, önce Akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbı Bilim Mastır diplomasını (Master of Science in Acupuncture and Traditional Chinese Medicine), daha sonra da, aynı alanda Doktora diplomasını kazandı (Doctorate in Acupuncture and Oriental Medicine).

Eğitimi dahilinde, temel Batı tıp bilimlerinin yanı sıra, Geleneksel Çin Tıbbı felsefe ve teorisi, akupunktur, bitkisel tıp (fitoterapi), taiçi ve çigong enerji ekzersizleri eğitmenliği ve çigong meridyen terapisi alanlarında uzmanlık kazandı.  Doktorası sırasında, Dr. Aydınoğlu özellikle kanserin Geleneksel Çin Tıbbı ile destekleyici tedavisi yönünde, çok miktarda klinik uygulamada bulunup, bilimsel araştırmalara katılmıştır.   Onur Aydınoğlu, eğitiminden sonra , bir yandan New Mexico Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, entegre tıp merkezinde (UNM Center For Life) uzman doktor, bir yandan da Southwest Acupuncture College’da eğitim görevlisi olarak hizmet verdi. Bastyr Üniversitesi’ndeki eğitiminin ötesinde, Dr. Kowei Kowahara ile Klasik Japon Meridyen Terapisi, Dr Richard Tan ile Master Tung’ın Meridyen Dengeleme Metodu, Thea Elijah ile sufist tasavvuf ile Çin felsefesini birleştiren, Beş Element Bitkilerin Ruhu ve Beş Element Noktaların Ruhu eğitimlerini, Grandmaster Mintang Xu, Dr. Chongyun Liu, Dr. Boonchai Apichai, Prof. Chen Hui Xian ve Dr. Richard Barlett ile taiçi, çigong ve enerji tıbbı eğitimlerini sürdürdü.

Eşi Ulrike Allmendinger ile 2011 yılında ülkesine geri dönen Dr. Aydınoğlu, doğup büyüdüğü İstanbul’da, Heal İstanbul—Doğu Şifa Sanatları Merkezi’ni hayata geçirmiş olmanın heyecanını yaşamaktadır.  Daha fazla bilgi almak için www.healistanbul.com.

Konaklama Ücreti:

* Taş binadaki odalardan çift kişilik yatakları olan duşu tuvaleti içinde olan odalarda bir günlük tek kişinin kalışı 95 TL.

* Duşu tuvaletin içerde olduğu taş binadaki paylaşımlı odalarda bir günlük fiyat 75 TL. Tek başına kalmak isteyenler 25 TL ek ücret ödeyebilirler.
* Duşu tuvaletin içinde olduğu paylaşımlı ahşap evlerde 50 TL
* Çadırlarda bir akşam kalış tek kişi 40 TL. Kendi çadırını ve tüm malzemelerini getirenler 30 TL.
 
Patika hakkında biraz bilgi

Patika, Fethiye’nin Faralya köyünde deniz ve ormanla kucaklaşmış bir coğrafyada yer alıyor. Yürüyüş mesafesindeki Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu ziyaretçilerin en işlek yürüyüş parkuru. Sabahları yogayla başladığımız güne dileyenler tarihi Likya Yolu patikalarını da keşifle devam edebilir, ya da orman içinden sessizce uzanan patikadan 10 dakika yürüyerek denize kavuşabilirler.

Konaklama için Patika sakinlerinin kendi elleriyle yaptıkları, içinde duşu ve tuvaleti olan taş odalardan çadırlara kadar çeşitli konaklama seçenekleri mevcut. Yerel ürünlerin kullanılmaya çalışıldığı, vejeteryan ağırlıklı, sağlıklı ve lezzetli yemekler de sizi bekliyor… Organik tarım yapılan 5 dönümlük alanda, yoga kamplarından çocuk kamplarına kadar pek çok etkinliğin yer aldığı patika projesiyle ilgili özet bilgiye https://patikayolculari.wordpress.com/patika/ den fotoğraflarla birlikte daha fazla bilgiye ise www.patikadayolculuk.com dan ulaşabilirsiniz.

Diğer Bilgiler

–Kurs içeriği ile ilgili her türlü sorunuz için  ulliall@yahoo.com a e-posta atabilirsiniz.

– Rezervasyonunuzun gerceklesmesi icin deposito olarak kisi basi 150 TL yatirilmasi gerekmektedir.

– Ödemelerin geri kalanı kursun başlangıcında nakit olarak alınmaktadır.

–Konaklama, rezervasyon ve Patika ile ilgili soruları Erol Scott’tan telefonla (533 650 80 70) ya da patikafaralya@yahoo.com dan e-posta göndererek öğrenebilirsiniz .

– Ulaşım için https://patikayolculari.wordpress.com/2010/10/09/patikaya-ulasim  bilgi alabilirsiniz ek bilgi için bizi arayın.

–Yanınızda yoga matınızın dışında (bizde yoga matları da bulunmaktadır)  getirmek isteyeceklerinizle ilgili bilgileri aşaığdaki linkten alabilirsiniz:(http://www.patikadayolculuk.com/sikca-sorulan-sorular.html)


%d blogcu bunu beğendi: