Farkındalığın Anatomisi (Temmuz 2012)

by
FARKINDALIĞIN ANATOMİSİ:
İÇ BEDEN FARKINDALIĞI ILE YOGA ASANA PRATİĞİ
Naz Sarman ile 7 – 10 Temmuz arasında..
.
Yoga asana pratigini merakli ve arastirmaci bir zihniyet ile yaptigimizda incinme riskimizi azaltiyoruz. Boylece bedenimizin  zekasi  gelisiyor: pratigimiz bizi besliyor ve tatmin ediyor. Sadece pozlarin dis goruntulerine ulasma mantigi ile yapilan bir asana pratigi tam tersine beden farkindaligindan uzak bizi gereksiz kiyaslamalara yoneltip, yapamadigimiz seyler cogaldiginda bizi yogadan uzaklastirabiliyor. Oyse yoganin yaratilmasinin amaci bu degil: Yoga kendimizi daha iyi tanimak, iliskilerimizin ve hayatimizin daha derinine inmektir.

Anatomi bilgilerini beden icinde deneyimlendigimizde bu bilgiler somutlasir ve yoga asana pratiginde farkindaligimizin artmasi icin katkida bulunur. Yoga pozlarini denerken duruslarin basladigi bolgeleri dusunebiliriz, kemiklerimizin yerleri ve hizalari bilgisiyle minimum kas cabasi icinde sabitligimizi arastirabiliz. Sonuc olarak: beden aktif ve kuvvetli, zihin pasif ve dikkatli, ruh ozgur hale gelir. 

Patika’daki bu kurs anatomi bilgilerinin yoga duruslari ile bedende deneyimlenmesi calismasidir. Yoga anatomi ogrenmek isteyenlere, yoga pratigini derinlestirmek ve guvenli terapotik pratik yapmak isteyenlere aciktir. 
Calisma konularindan bazilari: Iskelet, kemikler, eklemler, baslica kaslar ve kaslarin calisma mekanizmasi, terapotik diz, bel ve boyun egzersizleri, nefesin anatomisi. Ayrica yoga asana durus kategorileri ve bu kategorilerde anatomik olarak nelere dikkat edilmesinden de bahsedilecektir. 
Kursun ucreti 250 TL dir. 15 Mayisa kadar yapilan odemelerde yuzde yirmi indirim yapilacaktir.
***
Naz Şarman kimdir?

Naz Şarman ilk defa 1999 yılında New York’da yoga yapmaya başladı. Sonra araya Capoeira – Brezilya Dövüş sanatı- girdi ve yogaya arada bir rahatlamak için devam etti. Capoeira’da sakatlanınca vücudunu iyi tanımak ve iyileşmek için yoga ile ciddi ilgilenmeye karar verdi. 2003-2004 yıllarında Anusara stilinde Hatha Yoga Eğitmenlik sertifikası aldı. Anusara’nın kurucusu John Friend’i birkaç yıl izleyerek Seviye I – II Yoga Eğitmenliği, Terapötik yoga, Anusara Yoga ve Felsefesi konularındaki çalışmalara katılıp bu stildeki yogayı öğretmeye hak kazandı.

2008 yılından itibaren BMC (Body Mind Centering -Beden Zihin Merkezleme) kurucusu Bonnie Bainbridge Cohen ve Amy Matthews ile anatomi, insan vücudunun hareket gelişimi ve potansiyeli üzerinde çalışmaktadır. Naz, Anusara ve BMC felsefelerini kendi pratigine entegre ederek yoga derslerini vermektedir. New York’ta halk ve özel derslerin yanısıra New School Üniversitesi’nde yoga felsefesi ve pratiği dersi verdi.

2009’da İstanbul’a döndükten sonra Cihangir Yoga’da yoga eğitmenliği ve Anusara hocalık eğitimlerinde  asistanlık ve tercumanlik yapmıştır. Naz’in en guncel yoga calismalari Leslie Kaminoff ile nefes odakli yoga ve yoga anatomisi uzerinedir.

2011 Temmuz’dan itibaren Kaz dağlarında doğal yaşam, organik tarım, yoga ile iç içe yaşamakta; yoga deneyimlerini paylasmak ve kurslar vermek icin Istanbul, Ankara ve Fethiye’ye seyahat etmektedir.

***

Patika hakkında biraz bilgi

Patika, Fethiye’nin Faralya köyünde deniz ve ormanla kucaklaşmış bir coğrafyada yer alıyor. Yürüyüş mesafesindeki Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu ziyaretçilerin en işlek yürüyüş parkuru. Sabahları yogayla başladığımız güne dileyenler tarihi Likya Yolu patikalarını da keşifle devam edebilir, ya da orman içinden sessizce uzanan patikadan 10 dakika yürüyerek denize kavuşabilirler.

Konaklama için Patika sakinlerinin kendi elleriyle yaptıkları, içinde duşu ve tuvaleti olan taş odalardan çadırlara kadar çeşitli konaklama seçenekleri mevcut. Yerel ürünlerin kullanılmaya çalışıldığı, vejeteryan ağırlıklı, sağlıklı ve lezzetli yemekler de sizi bekliyor… Organik tarım yapılan 5 dönümlük alanda, yoga kamplarından çocuk kamplarına kadar pek çok etkinliğin yer aldığı patika projesiyle ilgili özet bilgiye https://patikayolculari.wordpress.com/patika/ den fotoğraflarla birlikte daha fazla bilgiye ise www.patikadayolculuk.com dan ulaşabilirsiniz.

Diğer Bilgiler

–Kamp her seviyedeki yoga uygulayıcısına açık olup, aileniz veya bir refakatçiniz ile geliyorsanız, yoga derslerine katılmayacak bireylerden yalnızca konaklama ücreti alınacaktır.

–Ders içeriği ile ilgili her türlü sorunuz için  nazsarman@gmail.com e-posta atabilirsiniz.

– Rezervasyonunuzun gerceklesmesi icin kisi basi 150 TL yatirilmasi gerekmektedir.

–Konaklama, rezervasyon ve Patika ile ilgili soruları Erol Scott’tan telefonla (533 650 80 70) ya da patikafaralya@yahoo.com dan e-posta göndererek öğrenebilirsiniz .

— Ulaşım için https://patikayolculari.wordpress.com/2010/10/09/patikaya-ulasim  bilgi alabilirsiniz ek bilgi için bizi arayın.

–Yanınızda yoga matınızın dışında getirmek isteyeceklerinizle ilgili bilgileri aşaığdaki linkten alabilirsiniz:(http://www.patikadayolculuk.com/sikca-sorulan-sorular.html)


%d blogcu bunu beğendi: