KOMBU ÇAYI’NIN HİKAYESİ

by

Ana vatanında “Kombucha” olarak adlandırılan Kombu çayına Doğu Asya’ya giden herkes aşinadır. Tatlı, sirkemsi, boza tadında, gazlı ve yazları soğuk olarak tüketildiğinde son derece ferahlatıcı olan bu içeceğin sağlığa olan faydaları da uzun bir liste oluşturur.

Peki nedir bu mucizevi Kombu çayı? Kombucha olarak adlandırılan çay mantarının şekerli çay içinde, ortam koşullarına bağlı olarak 8-15 gün bırakılması sonucunda oluşan mayalanmış içecektir.  Mayalanma ve oksitlenme sürecinde, çeşitli tepkimeler oluşur ve şekerle beslenen mantar glükuronik-asit, laktik-asit, vitaminler, amino asitler, antibiyotik maddeler vb. gibi çaya giren diğer değerli maddeleri üretir.

Kombucha, genellikle mantar olarak adlandırılsa da, Günther W. Frank tam olarak bir mantar olmadığını ama bakteri ve mantardan oluşan ortak-yaşam kültürü olduğunu belirtmiştir. Bu kültürlerin, antik zamanlardan beri, dünyanın her yerinde, sağlığı-iyileştiren mayalanmış içecekler ve gıda maddeleri elde etmek amacıyla, insanlar tarafından sağlıkları için kullanılmış ve uygulanmış olduğu düşünülürse aslında büyük bir kültürün taşıyıcısı olan bir çeşit antik ev ilacıdır.

Kombu çayı organizmaları zararlı maddelerden arındırır ve metabolizmayı iyileştirir, bu şekilde vücudun savunma kapasitesi iyileşir. Aynı zamanda, bağırsak faaliyetlerini düzenleyici, yorgunluğa, halsizliğe, sinirliliğe, gut, romatizma, böbrek taşları, arterioskleroz, yüksek tansiyon ve onun baş dönmesi, yaşlılık, bağırsaktaki kötü bakterilere karşı fakat özellikle de bütün metabolik hastalıklarda ve erken dönemlerdeki kansere karşı mükemmel bir ilaçtır. Sporcular ve yoğun zihinsel çalışma yapanlar için de çok tavsiye edilmektedir. Kombu çayına atfedilen pek çok sağlığı-iyileştiren özelliklerin bazılarının daha fazla araştırılmaya ihtiyaçları vardır. Ancak, diğer aktif mekanizmalar, hem bilimsel testlerle ve hem de deneylerle, örneğin: bağırsak florasının düzenlenmesi, hücresel kuvvetlenme, zararlı maddelerden vücudun arınması ve artık maddelerin vücuttan atılması, metabolik uyumlulaştırma, antibiyotik etkisi, pH-dengesinin kolaylaştırılması, tamamen kanıtlanmıştır.

Kombu çayı nasıl yapılır? Öncelikle bir Kombu mantarınız olması gerekiyor. Şekerli çayın en az 2 litrelik bir cam kavanoza yapılması iyi olur. Litre başına, bir çorba kaşığı siyah ya da yeşil çay koyularak 15 dk. demlenir. Demlenmiş çaya 1/4 bardak şeker eklenerek metal olmayan bir kaşıkla karıştırılır. Şekerli çay oda sıcaklığına geldikten sonra (eğer iki litre yapılıyorsa 1 litre sıcak su üzerine 1 litre soğuk su koyularak da bu sağlanabilir)

mantar ve daha önceki çaydan ayırılmış olan bir miktar kombu çayı eklenir. Cam kavanozun ağzı ince bir tülbentle kapatılarak karanlık, oda sıcaklığında ve mantarın oluşum süreci içinde hareket ettirilmeyeceği

bir yere kaldırılır. Dikkat edilmesi gerekenler, kullanılan malzemelerin temiz olması, cam bir saklama kabının içinde saklanması,metal hiçbir malzemenin kullanılmaması ve mantarın bırakılacağı şekerli çay sıcaklığının ılık olmasıdır. Ortam sıcaklığına göre 8-15 gün bekletilir. Bu esnada mantar ürer ve içinde bulunduğu kabın şeklini alarak önce ince bir zar halinde çayın bütün yüzeyine yayılır ve daha sonra kalınlaşır. Bundan sonra mantarlar alınarak yıkanır ve yeni bir içecek yapmak üzere bir miktar sıvı ile birlikte ayrılır. Geriye kalan içecek tülbentle süzülerek cam şişeye konulur ve buzdolabında saklanır.

Farklı yaklaşımlar olsa da başlangıçta üç öğün her yemekten 20 dk.önce yarım çay bardağı içilmesi önerilmektedir. Zaman içerisinde bu ölçü bir su bardağına çıkarılabilir ancak aşırı tüketimde bazı olumsuz etkilerin olduğu bildirilmiştir.

Temiz çalışıldığı ve kurallara uyulduğu sürece mantar kendisini enfeksiyon ve kirlenmeye karşı korumaktadır. İçeriğindeki organik asitler, düşük alkol içeriği, karbonik asit, antibiyotik ürünler ve bunların hepsi, çay-mantarı organizmasına ait olmayan bütün yabancı mikroorganizmaların gelişmesini durdurmaktadır. Dikkat edilmesi gereken sıvının ve mantarın üzerinde küf oluşumudur, küf oluştuğu takdirde mantar ve çay atılmalı, yıkanarak yeniden kullanılmamalıdır.

Bu şekilde lezzetli, sağlıklı ve etkili bir Kombu içeceği yapabilirsiniz. Mantar, sahibinin hayatını uzatacak, ona hayatı boyunca eşlik edecek ve ona iyi hizmet edecektir. Bu mantarın çoğalması da kolaydır. Böylece arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza mantar hediye edebilirsiniz.Kombucha mantarını diğer insanlara aktarmak, bir dostluk işareti ve karşılıklı yardımlaşma olarak iyi bir adettir.

Derleyen İrem Verdon (Bilgiler http://www.kombu.de sitesinden alınmıştır.)


%d blogcu bunu beğendi: