53 Yoga

Patika'da Yoga

Patika’da Yoga

Yaşam sürekli hareketin, sürekli uyaranların olduğu, kurnaz, akışkan, kaygan, hızlı, kategorilerle, karşılaştırmalarla, çelişkilerle dolu bir film gibi. Ve insan da sadece bu karmakarışık cümleden bile yorulsa da yaşamını bu karmaşanın içinde çeşitli mekanizmalar kurarak sürdürmeye çalışıyor.

Bazen bize çarpan, durduran, önümüze çıkan, artık yeter dedirten patlamaları, şokları, yüzleşmeleri saymazsak!, bilinçaltı çöplüğüne atıp sığdırabildiğimiz atıklarla yürütüyoruz yaşamlarımızı. Bu, insanın modern yaşamı, şehir yaşamını kaldırabilmek için geliştirdiği bir mecburi mekanizma. Artık zihnimizin bir alışkanlığı. Yoga hocam Zeynep Aksoy’un deyimiyle “zihnin huyu”… sonuçta tedirginiz biraz hep, belki biraz da şaşkın?,  İşte bu mekanizmalarda bir “fark etme” hali olabiliyor “yoga”. Çünkü gerçek doğamız, yani doğal olan var altta, ne kadar itelesek de çıkmak istiyor, “olmak” istiyor, anlaşılmak istiyor. Yoga da bu yolda bir yardımcı, bir kılavuz. Kökleri bundan binlerce yıl öncesinin Hindistan’ına dayanıyor.

Zihnimizin yönettiği bir sürü huyumuz var, onları fark etmek, onları tanımak, kabul etmek, anlamak, vazgeçmektense uyumlu hale getirmeye çalışmakla biraz daha rahatlamanın yolunu açabiliyoruz.  Bedeni ve zihni kullanarak, sistemi alıştığımız halinden farklı çalıştırarak işte o huyları zorluyoruz. Huylarımızı fark ettikçe de, kendimizi daha derinlemesine fark ediyoruz. Yogada kontrol etmeyi değil de anlamayı, tanımayı amaçlıyoruz. Bir bütünlüğe doğru yol alıyoruz.

O yüzden üzerinde konuşmak ve anlamaya çalışmaktan öte uygulamak gerekir yogayı. Zamanla kendimizle birlikte fark ederek, kabullenerek ve teslim olarak sürdürdüğümüz bir yolculuğa dönüşür yogamız. Biz yogamıza yogamız da bize benzer zamanla…

Zeynep Aksoy’dan Cihangir Yoga’da hocalık eğitimi aldığım süre boyunca açık bir yaklaşım ve araştırmacı bir tavırla yoga uygulamaya ve uygulatmaya doğru teşvik edildik. Bu açık ve araştırmacı tavırla uygulamalarımızı sürdürüyoruz. Yolculukları birbirine benzeyen yoga hocalarının da, öğrencilerinin de yolları kesişiyor çoğu kez. Bizler kimi kez kesişen patikalarda, upuzun yoga yolculuğumuzda yoldaşlık ederek yol alıyoruz.

Sizleri de bekleriz…

*** Patika yoga’nın en yakın patika yoga programı için tıklayınız..

PATİKA’DA YOGA

Patika’daki yolculuklar bazen bizi soluksuz bırakabilen yolculuklar olabiliyor. Yapıların tasarımından organik tarıma, şarap yapımından çocuk ve gençlik kamplarına kadar yolculuklarımızı yaparken ihtiyaçlarımızı gözetmeyi unutmuyoruz elbette. Yoga, Patika’nın yollarından, yolculuklarından bir tanesi.

Bütünsel bir anlayışla baktığımız yoga, Patika’daki yolculuklarımızın en uzun soluklu olanlarından biri. Kimi kez bahçede, kimi kez taş evde, kimi kez ormanda kimi kez de deniz kıyısında belirli saatlerde yaptığımız yoga ve meditasyonlarımızı isteyenler için beslenme şeklimizle de birleştirerek, bazen ayurveda patikasına da girip çıkarak, arınarak, soluklanarak ya da sadece mola vererek, nasıl hissediyorsak öyle algılayarak, “an”ımızı fark ederek yapıyoruz Patika’da.

————————————————————–

Çiğdem-yoga

Çiğdem

Patika’daki yoga rehberlerinizden biri olan  Çiğdem’in  yoga yolculuğu kendi iç ve dış dünyasındaki yolculuklarıyla ve yaşamının yoga ile kesişmesi ile başladı. Herkes kadar kendini, etrafını, yolculukları anlamaya, oturtmaya çalışırken; anlamlandırmaya veya oturtmaya değil de, daha basit olanla, daha çok “an” da, “an”ladıklarıyla kalabilmeyi görmeye başladı. Yolculuğunun bitmesini olanaksız bulan Çiğdem, “an”ladıklarıyla “an”layamadıkları arasında herkes gibi yolculuğuna devam ediyor.

Cihangir yoga kurucusu ve hocası Zeynep Aksoy ile Hatha Yoga Temel Hocalık Eğitimini tamamlayarak hocalık sertifikası alan Çiğdem, dinamik yoga hocası Godfrey Deverux’la Paranayama-meditasyon ve dinamik yoga çalışmış ve Tias Little’dan Anatomi eğitimi almıştır. Uygulamalarında  farklı hocalar ve farklı yoga tarzları ile yogasını zenginleştirerek yolculuğuna  devam etmektedir.

————————————————————–

Erol B. Scott

Erol B. Scott

Erol Benjamin Scott İstanbul’lu bir annenin, zenci bir babanın çocuğu olarak Kaliforniya’da 1962 de doğdu. Üniversiteyi Teksas’ta sistem analisti olarak bitirdikten sonra hem Amerika’da hem Türkiye’de sistem analisti ve proje yöneticisi olarak çalıştı. Yeşiller Partisi’nde ve Greenpeace, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalıştı. Ekip çalışması, iletişim, proje yönetimi, kampanya yönetimi, yaratıcı drama, yoga eğitmenliği üzerine kendini yetiştiriyor, çocuklar için yaz kampları düzenliyor.

Erol Benjamin Scott, ekoloji, gençlik, örgütlenme, gönüllü, eğitim projeleriyle ilgilenir, aikido, modern dans çalışmalarına katılır, yoga dersleri verir, taştan ev yapmayı ve marongozluk yapmayı çok sever, bebek bakıcılığı yapmıştır ve çocuklara yüzme, kayak, satranç öğretmek için fırsat arar, “Toplam Kalite Yönetimi” ni yönetim tarzı olarak benimser. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi projelerini destekler. Sürdürülebilir yaşam idealine yoğun eğitim çalışmalarıyla ulaşılabileceğine ve Anadolu’nun köylerine, kültürüne ve değerlerine sahip çıkılması gerektiğine inanıyor. “Permaculture” teknikleriyle ve prensipleriyle toprakta yaşamayı tercih ediyor.

Zeynep Aksoy ile 200 saatlik “Hatha Yoga Temel Hocalık Eğitimi”ni tamamlayarak egitmenlik sertifikası almıştır. Daha sonra Chris Chavez tarafından verilen ve bir yıl süren 200 saatlik “Anusara Yoga Hocalık Eğitimi”ni de tamamlamış olan Erol, yaşam boyu sürecek yoga yolculuğuna yoğun bir şekilde devam etmektedir. Hem Türk hem de yabancı yoga hocalarıyla çalışarak değişik yoga tarzlarında da kendini geliştirmektedir. Almakta olduğu yaratıcı drama liderlik eğitimini çocuk yogası hocalık eğitimi ile birleştirerek çocuklarla yürüttüğü çalışmalarını sürdürecektir.  Kendisine erolbenjamin@yahoo.com adresinden erişebilirisniz.

Erolun yoga yolculuğuna nasıl başladığını anlatan yazısı için tıklayın. Ayrıca yoga dışında çocuk gelişimine, sanata, yaratıcı dramaya, yemek hazirlamaya, dansa ve doğaya olan ilgisi Patika’da yaptığı çalışmaları da yönlendirmektedir. Erol B. Scott hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

————————————————————–

Yeni yoga yolcularıyla  taze esintiler ve ilhamlarla dolu  yoga yolculukları yaratarak birlikte yürümek ve paylaşmak dileklerimizle…

Namaste!

Çiğdem  Yenidoğan


%d blogcu bunu beğendi: